Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Wrocław: Przebudowa Przejścia Świdnickiego przywoła ducha tego miejsca

Dalej Wstecz
Data publikacji:
17-04-2014
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Wrocław: Przebudowa Przejścia Świdnickiego przywoła ducha tego miejsca
wiz. Major Architekci
Wrocław czeka prawdziwa rewolucja w związku z powstaniem tzw. Przystanku Kultura ESK 2016. Co prawda ma zostać przebudowane jedno skrzyżowanie z przejściem podziemnym, ale niezwykle istotnym. „Niewygodne schody” jednak nie znikną całkowicie z pejzażu tego miejsca.

Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił na początku kwietnia przetarg na przebudowę skrzyżowania Świdnickiej i Kazimierza Wielkiego (tzw. Przejście Świdnickie). Choć słowo skrzyżowanie jest tutaj mocno umowne – Świdnicka, prowadząca na rynek, to deptak, który przechodzi pod ul. Kazimierza Wielkiego, w śladzie której w latach 70. wytyczono szeroką Trasę W-Z kosztem poniemieckiej zabudowy. Teraz ma się to zmienić: zostanie wytyczone przejście naziemne i powstanie nowy plac miejski. Docelowo władze miasta chcą ograniczyć ruch i zwęzić Kazimierza Wielkiego. Odzyskana przestrzeń posłuży głównie pieszym – powstanie bowiem bulwar w osi wschód- zachód. Teraz ruch pieszy odbywa się tylko z północy na południe. Władze miasta liczą na reaktywację życia miejskiego w tym rejonie.

Zanim wytyczono Trasę W-Z w jej miejscu znajdowały się dwa bulwary spacerowe. „Punktem wyjścia przy opracowywaniu koncepcji było uporządkowanie zastanej przestrzeni urbanistycznej. Podjęte zabiegi formalne i wizualne skierowane zostały ku wzmocnieniu osi ulicy Świdnickiej oraz odbudowaniu kameralności dawnych bulwarów” – czytamy w opisie autorskim inwestycji firmy Major Architekci, która odpowiada za koncepcję przebudowy.

Przystanki tramwajowe zostaną obudowane lekkimi boksami, które z jednej strony będą podkreślać oś ulicy Świdnickiej, a z drugiej strony będą próbą odtworzenia przekroju urbanistycznego ulicy. Konstrukcje optycznie zwężą ul. Kazimierza Wielkiego. Jednak mimo odwołań historycznych bryła nadbudów ma być całkowicie współczesna. Jak zapewniają autorzy, będzie lekka i zwiewna. „Tworzyć ją będą liczne pręty z włókna szklanego zawieszone na stalowym filigranowym szkielecie. Dzięki swojej strukturze wewnętrznej są one lekkie i przezierne. W całej swojej licznej masie będą tworzyć lewitującą ścianę” – czytamy w opisie. W ciągu dnia konstrukcja będzie załamywać przechodzące przez nią światło, a w nocy – dzięki oświetleniu LED-owym – stanie się świetlistą bryłą.


wiz. Major Architekci

Samo przejście podziemne stąd nie zniknie, tylko zostanie przebudowane i częściowo zmieni swoją funkcję (przechodnie nadal będą mogli z niego korzystać). Pojawi się w nim sala wielofunkcyjna z zapleczem kulturalnym. W 2016 r., w związku z przyznaniem Wrocławiowi tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, będzie pełnić funkcję galerii sztuki. Istniejące schody zostaną przebudowane, by miały „normowy” wymiar oraz zostaną zawężone do szerokości trzech metrów.

Przy dawnym barze mlecznym Barbara, w którym mieścić się będzie siedziba ESK 2016, powstanie plac miejski. To też ma swoje uzasadnienie formalno-kompozycyjne. Drzewa niejako wypełnią dziurę urbanistyczną – linia drzew pozwoli zrównać optycznie i odzyskać proporcje z zabudową po drugiej stronie ul. Świdnickiej i Kazimierza Wielkiego. Zieleń ma tez przyciągnąć przechodnia i stworzyć oryginalną i przyjazną przestrzeń wypoczynkową i ekspozycyjną.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Dąbrowa Górnicza: Zniknęła kładka nad Sobieskiego. W zamian pasy

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

inf. pras. UM Warszawa 27 czerwca 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Dąbrowa Górnicza: Zniknęła kładka nad Sobieskiego. W zamian pasy

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

inf. pras. UM Warszawa 27 czerwca 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5