Samorząd województwa łódzkiego podsumował zrealizowane w Zduńskiej Woli prace remontowe. Objęły one historyczny dworzec kolejowy z początku XX w. Budynek odzyskał blask i służy teraz m.in. jako placówka kultury.
Budynek zduńskowolskiego dworca kolejowego został przejęty ok. dekady temu przez samorząd miejski. Ten od początku zapowiadał kompleksowy remont gmachu, ale sposób finansowania inwestycji kilkakrotnie zmieniano. Gdy ostatecznie zdecydowano się włączyć przedsięwzięcie do unijnego tzw. projektu przystankowego województwa łódzkiego, przetarg na wykonanie robót był kilkakrotnie wznawiany, bo składane oferty nie mieściły się w kosztorysie. W efekcie zadanie zakończyło się z ok. czteroletnim opóźnieniem w stosunku do pierwotnych założeń.
Znów widoczna jest elewacja z cegły
– Mieszkańcy Zduńskiej Woli w końcu mają dworzec kolejowy, który jest wizytówką miasta. Budynek cieszy oko od kilku miesięcy – komentuje Wydział Mediów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. To właśnie UMWŁ przekazał środki unijne na remont budynku. Dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 wyniosła ok. 3 mln zł.
Głównym założeniem przedsięwzięcia było przywrócenie dworcowi wyglądu z okresu tuż po oddaniu go do użytku w pierwszych latach XX w. Znów widoczna jest więc czerwona cegła, która dotychczas była przykryta tynkiem. Elewacja miała szary kolor, który istotnie zmieniał charakter budynku. – Dworzec ma też nowe okna, drzwi i dach – podsumowuje samorząd regionalny.
Nowe role dworców Kolei Warszawsko-Kaliskiej
Elementem współczesnym jest zaś przystosowanie gmachu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. – Przed dworcem powstał zaś zadaszony przystanek autobusowy – usłyszeliśmy. W ramach tego samego zadania PKP PLK zadaszyły też dojście do przejścia podziemnego prowadzącego na perony. Znacznie zwiększył się więc komfort przesiadek.
Dworzec ma jednak być nie tylko sercem węzła komunikacyjnego. W budynku Miejski Dom Kultury planuje bowiem organizację wydarzeń kulturalnych. W podobny sposób wykorzystywany jest już bliźniaczy dworzec w Strykowie, a przez kilka lat koncerty czy wystawy odbywały się także w Głownie, gdzie zlokalizowany jest podobny budynek wybudowany na potrzeby historycznej Kolei Warszawsko-Kaliskiej.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.