Prezydent Andrzej Duda podpisał zmiany w FRPA. Dzięki nim PKS Plus będzie miał nieco większy budżet (1 mld złotych), a umowy na dopłaty do przewozów będzie można zawierać na wiele lat. Niestety nowelizacja Funduszu niewiele zmienia, bowiem jego budżet wciąż jest o wiele za mały, podobnie zresztą jak stawka dopłaty do jednego kilometra pokonywanego przez autobusy. PKS Plus nie działa, a właśnie wprowadzone poprawki na pewno tego nie zmienią.
Prezydent Andrzej Duda podpisał wczoraj, 16 sierpnia, ustawę o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza nowe rozwiązania do Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych (FRPA), znanego też jako PKS Plus.
Do najważniejszych zmian należy wprowadzenie możliwości zawierania umów długoletnich, nawet do 10 lat, a także zwiększenie budżetu całego Funduszu, z 800 milionów do miliarda złotych. Na niezmienionym poziomie pozostała za to dopłata do wozokilometra, która wciąż będzie wynosiła 3 złote. Są to pozytywne, lecz jednocześnie zachowawcze zmiany,
choć istniała realna szansa na to, że pójdą one znacznie dalej.Senat chciał bowiem zwiększenia budżetu całego Funduszu do kwoty 1,5 mld złotych oraz wprowadzenia nowej stawki dopłaty do jednego wozokilometra, wynoszącej 5 złotych. Niestety obie senackie poprawki upadły w Sejmie, a projekt z rewolucyjnego ponownie stał się zachowawczy.
Na naszych łamach szeroko komentowali to eksperci, którzy zwracali uwagę na dysfunkcyjność całego FRPA, poczynając od za małej kwoty dopłat, poprzez za mały budżet oraz nieobjęcie nim przewozów komunikacji miejskiej realizujących kursy poza dane miasto. Doktor Michał Wolański z SGH przypominał też, że PKS Plus nie rozwiązał podstawowego problemu toczącego transport podmiejski w Polsce, a więc tego, kto ma być organizatorem przewozów autobusowych w danym rejonie.
Zarzutów i uwag do funkcjonowania Funduszu jest więcej, a właśnie wprowadzone “usprawnienia” niewiele zmieniają. Obszerny komentarz do wprowadzonych zmian
można przeczytać tutaj. Zmiany w ramach właśnie podpisanej ustawy wejdą w życie po upływie 30 dni od jej ogłoszenia.