Od poniedziałku, 21 czerwca do poniedziałku, 12 lipca trwać będą konsultacje społeczne projektu planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla miasta Gdańska na lata 2021-2042.
– Oddajemy dziś pod konsultacje społeczne plan Zrównoważonego Rozwoju Publicznego Transportu Zbiorowego dla Miasta Gdańska na lata 2021-2042 – mówi Sebastian Zomkowski, dyrektor ZTM w Gdańsku. – Plan transportowy to ważny dokument dla realizacji przez Miasto Gdańsk polityki zrównoważonego transportu, a obowiązek jego opracowania wynika z ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym – dodaje Zomkowski. Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Miasta Gdańska na lata 2021–2042 stanowi aktualizację Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Miasta Gdańska na lata 2014 – 2030, przyjętego w 2014 r.
– Aktualizacja planu transportowego z 2014 r. ma na celu uwzględnienie nowych decyzji operacyjnych oraz zmian w sieci transportowej, mających wpływ na funkcjonowanie komunikacji miejskiej w Gdańsku, które wystąpiły od czasu opracowania poprzedniego dokumentu – mówi Sebastian Zomkowski. – Przypomnę tylko, że zrealizowano w międzyczasie w Gdańsku szereg inwestycji, m.in. uruchomienie trasy tramwajowej na Piecki – Migowo, objęcie transportem szynowym ulicy Bulońskiej, zakończenie inwestycji na al. Pawła Adamowicza. Wyremontowano również torowisko na Stogach, aktualnie trwają też prace przy budowie torowiska tramwajowego w ciągu ul. Nowej Warszawskiej, co domknie tramwajowy układ komunikacyjny na południu Gdańska. Nie można tu nie wspomnieć o inwestycjach w nowoczesną infrastrukturę, nowe autobusy i niskopodłogowe tramwaje, a także o wspólnym – na terenie Gdańska – bilecie na komunikację miejską i pociągi SKM oraz Polregio. Aktualizacja planu transportowego uwzględnia również nowo powstałe dokumenty strategiczne i rozwojowe dla Miasta Gdańska oraz uaktualnia pozostałe zapisy obecnego Planu transportowego, szczególnie w zakresie: sieci transportu publicznego i czynników determinujących jej rozwój oraz planowanych zmian, prognozowanych potrzeb przewozowych, preferencji pasażerów i środków transportu, organizacji rynku przewozów i planowanej oferty przewozowej – wylicza Sebastian Zomkowski dodając, że celem konsultacji jest umożliwienie mieszkańcom Miasta Gdańska zgłaszania uwag i opinii do treści projektu – dodaje.
W planie zawarto informacje dotyczące planowanych inwestycji również na tzw. Dolnym Tarasie. W planie znajduje się też m.in. koncepcja sieci kolejowej do południowych dzielnic Gdańska, a także budowy nadmorskiej trasy tramwajowej wzdłuż Drogi Zielonej. – Uprawnionymi do wzięcia udziału w konsultacjach są mieszkańcy Gdańska – mówi Sebastian Zomkowski. – Czekamy na wszelkie uwagi i opinie do treści projektu dokumentu do poniedziałku, 12.07.2021 r. – podsumowuje Zomkowski.
Cały dokument
tutaj.