– Mam plan na ZTM, uważam, że jest to jednostka, która może z powodzeniem realizować międzynarodowe projekty. Chcę też zaktualizować wieloletnie plany rozwoju komunikacji tramwajowej i autobusowej w Gdańsku – mówi Łukasz Kłos, który od poniedziałku, 2 września, pełni obowiązki dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego. Jego nominacja zapowiada nowe koncepcje w ZTM.
To jedna z ciekawszych karier w Urzędzie Miejskim w Gdańsku w ostatnim czasie. Łukasz Kłos jest gdańszczaninem od urodzenia, absolwentem IX LO. Ma 39 lat, mieszka we Wrzeszczu. Z wykształcenia jest geografem społeczno-ekonomicznym po Uniwersytecie Gdańskim, zrobił też studia podyplomowe z zarządzania i ewaluacji projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. W Urzędzie Miejskim pracuje od 2011 roku.
Pierwszy duży projekt międzynarodowy realizował jako pełnomocnik Miasta ds. Światowego Jamboree Skautowego 2023. Związek Harcerstwa Polskiego postawił na Gdańsk, jako konkurentów miał skautów z Korei Południowej. Wszystko rozstrzygnęło się w 2017 roku w Baku - wygrała oferta koreańska, posiadająca potężne wsparcie finansowe swojego rządu. Ostatecznie jednak Gdańsk zrobił tak dobre wrażenie, że został wybrany na gospodarza Światowego Jamboree Skautowego w 2027 roku. Łukasz Kłos jest pełnomocnikiem Miasta ds. organizacji tej imprezy.
W 2018 roku z ramienia Gdańska odpowiadał za zlot ZHP na Wyspie Sobieszewskiej. Sukcesy organizacyjne projektów związanych ze skautingiem otworzyły przed nim drogę awansu.
Do ZTM Łukasz Kłos przenosi się z Wydziału Gospodarki Komunalnej UMG, gdzie był wicedyrektorem. Nadzorował tam prace referatów Mobilności Aktywnej, Dostępności, Zarządzania Ruchem, Rozwoju Lokalnego i Handlu.
Jako wicedyrektor WGK był przewodniczącym komisji Jarmarkowej oraz zespołu ds. Elektromobilności. Nadzorował też realizację projektów UE w WGK. Odpowiadał m.in. za przygotowanie aplikacji miasta jako gospodarza Velo-City 2025, co ostatecznie udało się zdobyć dla Gdańska. W związku z tym jest też dyrektorem projektu Velo-City 2025 w Gdańsku. Ponadto pełni funkcję koordynatora Programiu Rozwoju Dostępne Miasto i odpowiada w nim za rozwój mobilności i transportu w mieście.
– Zatem ZTM jest idealnym miejscem, żeby tematy te były nadzorowane przez koordynatora – mówi.
Przejście Łukasza Kłosa z WGK do ZTM oznacza spore zmiany w obu jednostkach miejskich. Do ZTM od 1 stycznia przejdą również referaty mobilności aktywnej i dostępności. Dzięki temu będzie możliwa całościowa koordynacja polityki Miasta w zakresie mobilności aktywnej, polityki pieszej, dostępności oraz transportu publicznego.
Poprzednim dyrektorem gdańskiego ZTM był Sebastian Zomkowski, który ze stanowiska zrezygnował w listopadzie 2023 roku, po 26 latach pracy. Jak podkreślał, była to jego własna decyzja, podyktowana pragnieniem realizacji osobistych marzeń. Praca na stanowisku dyrektora ZTM jest bardzo czasochłonna, wymaga wielkiego zaangażowania. Przepisy prawa nie pozwalają też, by dyrektor prowadził własną działalność gospodarczą.
Po odejściu Sebastiana Zomkowskiego na stanowisku dyrektora ZTM był wakat. Jednostką w tym czasie kierował Wojciech Siółkowski, wicedyrektor ZTM ds. operacyjnych.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.