Sieć tramwajowa i autobusowa w Zurychu osiągnęła już maksymalną przepustowość. VBZ, operator komunikacji miejskiej w Zurychu, przedstawił więc strategię rozwoju sieci tramwajowej, która uwzględnia planowane zwiększenie liczby pasażerów o 40 proc. do 2040 roku. Zatwierdzona przez radnych koncepcja ma sprostać potrzebom rozrastającej się metropolii Szwajcarii. Część tras powstać ma w tunelach.
Zurych planuje duże inwestycje w sieć tramwajową, które uwzględniają prognozowany wzrost liczby ludności miasta o 100 tys. do 2040 roku. Inwestycje infrastrukturalne przyczyniłyby się do powstania 40 tys. nowych miejsc pracy. Ponadto miasto musi dążyć do zeroemisyjności i zachęcać do przesiadki z transportu indywidualnego do transportu publicznego. – Aby w przyszłości nadal zapewniać niezbędną przepustowość oraz punktualny, wydajny i przyjazny dla mieszkańców transport publiczny, już teraz wyznaczamy kursy rozwoju – czytamy na stronie operatora VBZ. Tym wyzwaniom ma sprostać strategia rozwoju sieci do roku 2040, którą niedawno zatwierdziła Rada Miasta Zurychu i poleciła jej realizację.
Mapa - VBZ Ostatnia strategia rozwoju do 2030 roku zaowocowała m.in. rozbudową linii nr 2, połączeniem tramwajowym do Hardbrücke oraz przedłużeniem linii 70, 184 i 185 do stacji kolejowej Wollishofen. W fazie projektowania znajduje się jeszcze tramwaj do miasta Affoltern pod Zurychem.
Kolejna strategia rozwoju sieci tramwajowej, którą zaprezentowano z końcem stycznia, zakłada przede wszystkim pierścieniową rozbudowę tras, które tym samym odciążą centrum miasta i wzmocnią policentryczny rozwój ośrodków. Jak podkreślają pomysłodawcy strategii, Zurych wciąż się zmienia, a przede wszystkim rozrasta się na obrzeżach. Przy takim założeniu dzielnice Altstetten i Oerlikon byłyby w przyszłości głównymi węzłami komunikacyjnymi. Koncepcja powstała we współpracy z operatorem VBZ, Biurem Inżynierii Lądowej, Urzędem Rozwoju Miast i Stowarzyszeniem Transportu w Zurychu (ZVV). Eksperci analizowali prognozy ruchu i rozwoju miasta, identyfikowali potrzeby w zakresie transportu oraz skupiali się na planowaniu obszaru miasta i kantonów. Ważny wkład wnieśli również mieszkańcy, którzy mogli wyrazić swoje oczekiwania i obawy w ramach konsultacji.
Pierwszy etap na północy i zachodzie
Rozbudowa sieci będzie realizowana etapowo. W pierwszym etapie skupiono się na tramwaju do miejscowości Affoltern, który jest uwzględniony we wcześniejszej strategii do 2030 roku. Powstać miałoby 4-kilometrowe przedłużenie łączące Brunnenhof z Holzerhurd. Etap ten obejmuje także północny Tramtangent. Jak zauważa Marco Lüthi, dyrektor VBZ, linia ta pobudzi rozwój miast, a przede wszystkim wzrośnie znaczenie Oerlikon. Dodatkowo przedłużenie linii tramwajowej z Altried do Wallisellen lub Dübendorf usprawni połączenia z całą aglomeracją.
Mapa - VBZ Plany dotyczące Zurychu zachodniego dotyczą – poza połączeniem tramwajowym do Hardturm – także dalsze połączenie tramwajem do stacji kolejowej Altstetten przy wiadukcie Europabrücke. Ten centralny element zewnętrznego pierścienia pozwala przerzucić sieć tramwajową przez tory kolejowe i połączyć dzielnice 5 oraz 9 Zurychu. Optymalizacji uległaby więc sieć autobusów i tramwajów.
Drugi etap – pierścień wokół centrum
Mapa - VBZW drugim etapie planiści skupili się na stworzeniu do 2040 roku wewnętrznej linii obwodowej, która odciążyłaby centrum miasta. Takie rozwiązanie pozwoliłoby osiągnąć wysoki stopień elastyczności przyszłej sieci linii. Między Albisriederplatz a Milchbuck lub Irchel zaplanowano zwiększenie przepustowości oraz bezpośrednie połącznia z zachodniego Zurychu do północnych dzielnic. W tym celu nowe połączenie tramwajem ma przebiegać przez Hardbrücke, a następnie albo przez Rosengartenstrasse lub tunelem pod stacją kolejową Wipkingen i ważnym placem Schaffhauserplatz do Irchel. Na razie trwają analizy nad wyborem najkorzystniejszego rozwiązania.
Trzeci etap – system pierścieniowy
Planiści zawarli w strategii wizję domknięcia pierścienia zewnętrznego, co zaplanowano do realizacji w latach pięćdziesiątych. Powstałby tunel pod kampusem studenckim Hönggerberg. Dalej linia poprowadzona byłaby w kierunku dzielnicy Oerlikon. Istnieją na razie dwa warianty tunelu tramwajowego. Na północy Zurychu planowane jest również przedłużenie tramwaju z Seebach do Kloten. Kolejnym elementem trzeciego etapu będzie obszar centralnego dworca Zurychu. Szczegóły rozwiązań zostaną opracowane w oddzielnym dokumencie, który powinien zostać ukończony do 2025 roku.
Mapa - VBZ Koszt realizacji całej infrastruktury tramwajowej dla trzech etapów oszacowano na 1,9-2,5 mld franków, czyli od 8,8 do 11,6 mld zł. Wyliczenia bazują jednak wyłącznie na doświadczeniach z już zrealizowanych i bieżących projektów. Ponadto szacunki nie uwzględniają budowy tramwaju do Affoltern z wcześniejszej strategii, którego realizacja zaplanowana jest do 2030 roku. W dokumentach nie zawarto także późniejszych kosztów eksploatacji i utrzymania nowych linii tramwajowych i autobusowych. Szacunkowy koszt budowy pierwszego etapu to 420-580 mln franków, czyli od 2 do 2,7 mld zł. Finansowanie projektu zapewnić mają kanton, miasto i rząd federalny.
Rozwój sieci transportu publicznego pociągnie za sobą konieczność zakupu większej liczby pojazdów. Ponadto miasto będzie musiało znaleźć nowe miejsca na północy na stacjonowanie tramwajów oraz budowę hal do ich serwisowania. Ponadto zwiększenie ilości usług transportu publicznego spowoduje wzrost kosztów funkcjonowania. Jednak komunikacji publiczna stanie się atrakcyjniejsza dzięki rozbudowie, lepszej częstotliwości kursów i bezpośrednim połączeniom, dlatego zgodnie ze strategią, dochody powinny wzrosnąć dzięki czemu według prognoz wskaźnik zwrotu kosztów pozostanie na tym samym poziomie ok. 80 proc.